ul. Chwaszczyńska 133A, 81-571 Gdynia, Poland +48 58 340 02 60

Historia

Firma działa nieprzerwanie w różnych formach prawnych od roku 1985. Prowadzona początkowo pod nazwą EiA (Elektronika i Automatyka), rozwijała się w dwóch obszarach - serwisu systemów automatyki i sterowania świadczonego w kraju oraz budowy systemów sterowania w oparciu o sterowniki PLC SIMATIC firmy Siemens - realizowanej zagranicą.

W roku 1989 dr inż. Bronisław Sarzyński, pracując równocześnie na Wydziale Elektroniki Politechniki Gdańskiej i prowadząc swoją firmę, organizuje nieformalny zespół, który pod jego kierownictwem, w oparciu o kilkuletnie doświadczenie w stosowaniu sterowników SIMATIC opracowuje własny sterownik PLC o nazwie SARMATIC oraz własny język programowania PROSTER, stanowiący istotne ulepszenie języka Step 5.

Mając gotowy produkt w ręku grupa ta zakłada w 1990 roku Przedsiębiorstwo Produkcyjno-Wdrożeniowe Systemów Automatyki STESAR Sp. z o.o. Mimo istotnych zalet sterownik SARMATIC nie odnosi jednak sukcesu rynkowego, pojawia się bowiem w okresie lawinowego importu kompletnych instalacji przemysłowych, niekorzystnym dla wdrażania indywidualnych rozwiązań. Później przegrywa konkurencję pod względem opłacalności produkcji i kosztów sieci serwisowej ze sterownikami wielkich producentów światowych.

Niezależnie od produkcji sterownika SARMATIC firma STESAR rozwija działalność usługową w zakresie projektowania i realizacji systemów sterowania PLC "pod klucz", która od roku 1993 staje się głównym obszarem działalności. Wszystkie aplikacje realizowane są w tym czasie we współpracy z firmami niemieckimi i dla odbiorców zagranicznych. Głównym partnerem firmy STESAR jest w tym okresie firma Mac Panther AG/GmbH, mająca siedziby w Niemczech i Szwajcarii.

W latach 1994/95 firma STESAR dostarczyła i uruchomiła systemy sterowania większości nowych maszyn w dwóch kompletnych fabrykach wierteł udarowych w Chinach i w Tajlandii.

W roku 1997 następuje zmiana formy prawnej firmy - z formy spółki z ograniczoną odpowiedzialnością na działalność osoby fizycznej.

Obecnie nadal zajmujemy się tym samym - projektowaniem i realizacją przemysłowych systemów sterowania. W dalszym ciągu przedmiotem naszej działalności jest cały proces budowy systemów automatyki: od sformułowania koncepcji, poprzez poszukiwanie rozwiązań, opracowanie projektu, realizację sprzętową i programową aż po szkolenia obsługi i serwis.

Często występujemy jako poddostawca systemów automatyki w kompleksowych projektach systemów transportu wewnętrznego dla klientów w całej Europie. Systemy transportu wewnętrznego stały się zresztą jedną z naszych specjalizacji.
Stale się rozwijamy. Doskonalimy procesy projektowania i realizacji systemów sterowania. Dążymy do perfekcji. Rozwijamy się również w sensie finansowym. Od kilku lat nasze obroty wzrastają w tempie 30-50% rocznie.

Istotną część naszej działalności stanowi bezpośredni eksport usług. Nasze systemy sterowania można spotkać w: Niemczech, Wielkiej Brytanii, Irlandii, Hiszpanii, Włoszech, Francji, Grecji, Austrii, Czechach, Słowacji, Szwecji, Finlandii, Holandii, Norwegii.